Erasmus+ je projektom EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Základná škola Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote sa zapojila do tohto projektu v školskom roku 2017/2018. Naša škola spolu s partnerskými školami získala trojročný grant, vďaka ktorému žiaci a pedagogickí zamestnanci majú príležitosť stráviť isté obdobie v zahraničí a spoznať zvyky a históriu iných národov. Komunikačným jazykom projektu je anglický jazyk a žiaci tak majú možnosť rozvíjať aj svoje jazykové zručnosti.
Prvé nadnárodné projektové stretnutie sa uskutočnilo 26. - 30. novembra 2017 v Poľsku v Jankowe Przygodzkim, kde sa stretli pedagógovia z partnerských škôl z Francúzska, Poľska, Rumunska, Turecka a Slovenska. Hostiteľskou školou bola Szkoła Podstawowa v škole Jankowie Przygodzkim. Našu školu reprezentoval pán riaditeľ, Štefan Orosz, a koordinátorka projektu, Judit Bohuš Mixtaj.
V rámci tohto programu nás žiaci zo školy Szkoła Podstawowa v škole Jankowie Przygodzkim privítali kultúrnym programom. Toto nadnárodné projektové stretnutie bolo zamerané na predstavenie škôl, zostavenie harmonogramu aktivít na 3 roky, rozdelenie úloh, naplánovanie jednotlivých projektových stretnutí so žiakmi.
Okrem pracovného programu sme mali možnosť pozrieť aj obec Jankowie Przygodzkim, jeho pamätihodnosti a jeho okolie. Jeden deň sme strávili vo Wroclawe v Breslau. Najprv sme navštívili panorámu zobrazujúcu bitku pri Raclawiciach a potom sme si užili vianočný trh vo Wroclawe. Nasledujúci deň sme navštívili komunitné centrum, kde sme sa zoznámili s históriou obce a okolia a privítala nás aj starostka obce. Posledný deň sme mali možnosť vidieť hrad Goluchow. Vrátili sme sa domov s peknými spomienkami.
Najbližšie projektové stretnutie sa uskutoční v Rumunsku v meste Deva v júni 2018. Tohto stretnutia sa zúčastnia aj žiaci.
Prvé projektové stretnutie sa konalo od 10. júna do 16. júna 2018 v Rumunsku v meste Deva. Našu školu reprezentovali 5 žiaci zo 7. ročníka: Noémi Illéšová, Boglárka Simonová, Bianka Szabóová, Dániel Orosz a Sebastian Dávid Jakubec pod vedením koordinátorky projektu Judit Bohuš Mixtaj a učiteľky Gyöngyi Mács. Študenti boli ubytovaní u hostiteľských rodín.
Domáca škola Colegiul Tehnic Energetic „Dragomir Hurmuzescu“ Deva nás privítala chlebom a soľou. Po uvítaní sme si mohli prezrieť školu a potom sme objavovali Devu. Navštívili sme inšpektorát v Deve a zoznámili sme sa s rumunským školským systémom. Stretli sme sa aj so starostom Devy. V mestskom parku sme mohli vidieť slávnostný uvítací program. V rámci programu sme si vypočuli poéziu o chlebe v rôznych jazykoch, ľudové piesne, videli sme ľudové a moderné tance. Po programe sme navštívili inštitút pre výchovu budúcich olympijských gymnastov a mohli sme obdivovať talenty študentov. Na konci dňa nás očaril nádherný výhľad na mesto z hradu Deva.
V ďalších dňoch sme sa pozreli do stredovekej histórie Sedmohradska a spoznali sme históriu pečenia chleba, študenti vytvorili "pekárske pece" z recyklovateľných materiálov v jednotlivých medzinárodných skupinách. Navštívili sme rôzne mlyny a ochutnali sme miestne špeciality. Stretli sme sa s reprezentantmi UNICEF, a pod ich dohľadom a usmernením naši študenti vytvorili pohľadnice pre UNICEF. Sumu získanú z ceny pohľadníc dostane medzinárodná organizácia UNICEF, aby pomohla ľuďom v núdzi, najmä hladujúcim deťom. Účastníci projektu dostali aj ocenenie a diplom od UNICEF za vykonanú prácu.
V rámci stretnutia žiaci a pedagógovia navštívili veľa zaujímavých miest, ako Dacianskú ríšu v regióne Sarmisegetusa alebo hrad Hunadorea, a spoznali kultúru a históriu Rumunska. Žiakov čakalo aj dobrodružstvo v Arsenal Adventure Parku. Ďakujeme vám rumunská partnerská škola za tento krásny a zmysluplný týždeň!
Druhé projektové stretnutie v rámci programu Erasmus+ sa bude konať na Základnej škole Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote na Slovensku v októbri 2018.
V dňoch 8. - 12. októbra 2018 prebiehalo druhé projektové stretnutie pedagógov a žiakov spomenutých základných škôl. Náš spoločný projekt je zameraný na problematiku hladovania, a preto má projekt názov B.R.E.A.D., čo v preklade znamená chlieb. Pedagógovia a žiaci Základnej školy Mihálya Tompu pripravili pre účastníkov programu veľmi zaujímavé aktivity.
8. októbra sa uskutočnilo slávnostné privítanie zahraničných hostí s pestrým programom plným spevu, tanca a hudby. Nasledovala prehliadka školy a krátke stretnutia s ostatnými žiakmi. Účastníkov projektu privítalo aj vedenie mesta Rimavská Sobota, pán primátor, JUDr. Jozef Šimko, a viceprimátor, Ing. Ladislav Rigó. Zahraniční hostia po krátkej prehliadke mesta mohli mať zážitok aj z malého vláčika, ktorým cestovali na Kurinec. Záver úvodného dňa patril zaujímavej aktivite - hľadaniu „pokladu“ v meste. Ďalší deň účastníci programu zavítali do Veľkých Teriakoviec, kde si pozreli vodný mlyn a výstavu tradičných remesiel. Popoludnie patrilo spoločnej príprave plagátu pod názvom „Let others know“, ktorého cieľom bolo poukázať na problematiku hladovania vo svete. Zároveň to bola vynikajúca príležitosť pre pedagógov a žiakov lepšie sa navzájom spoznať. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj návšteva údolia „A völgy“ – Jabloňové, neďaleko Petroviec, ktorá sa uskutočnila v stredu 10. októbra. Veľkí aj malí tu mali možnosť vyskúšať si rôzne aktivity – pečenie chleba, hrnčiarstvo, plstenie a podobne.
Zahraniční hostia nemohli vynechať ani návštevu Vysokých Tatier, kam sa vybrali na celodenný výlet vo štvrtok. Navštívili najznámejšie miesta našich veľhôr, ako Tatranskú Lomnicu, Skalnaté pleso, Hrebienok, či TrickLandiu v Starom Smokovci, kde zažili jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch sa nachádzajú námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska (napr. Vlkolinec, Dunajec, Bojnický zámok a iné).
V posledný deň programu Erasmus+ prebehlo slávnostné odovzdávanie certifikátov, nasledovala diskusia o programe a návšteva známeho poľovníckeho kaštieľa Andrássyovcov v Betliari.
Ďalšie projektové stretnutie sa uskutoční vo Francúzsku, kde skupina našich žiakov a pedagógov bude reprezentovať Základnú školu Mihálya Tompu.
Tretie stretnutie B.R.E.A.D Erasmus + projektu sa uskutočnilo vo Francúzsku v čase od 4. do 11. mája. Našu školu reprezentovali žiaci 6. ročníka: Edina Alexandra Bohus, Zsuzsanna Bianka Budai, Dávid Foszlányi, Anna Molnár, Dominik Simon Rais a žiačky 7. ročníka: Bereniké Boros a Zsófia Tóth pod vedením koordinátorky projektu Judity Bohus Mixtaj a pani učiteľky Gyöngyi Mács.
Predtavitelia domácej školy 4. mája, v sobotu, privítali našu skupinu v Paríži. Počas dvojdňového pobytu v Paríži sme navštívili Eiffelovu vežu, Champs-Élysées, počas prechádzky popri Seine sme obdivovali Notre-Dame a v štvrti Montmartre baziliku Sacré Coeur.
6. mája sme došli do mesta našej hostiteľskej školy, do Ploërmelb. Našu žiaci sa zvítali s francúzskymi žiakmi už ako priatelia. V pondelok sme mohli spoznať tunajšiu školu, francúzsky školský systém, pochodili sme ulice malebného mestečka. Naši žiaci prostredníctvom zábavného kvízu spoznávali zaujímavé pamätihodnosti a tradície mesta.
V utorok sme mohli stráviť jeden úžasný deň na ostrove Mont Saint Michel. Práve bol odliv, tak sme sa mohli k ostrovu priblížiť suchými nohami, ale v čase odlivu sa z neho stane skutočný ostrov. Po zdolaní stovky schodov vedúcich po celej dedinke až k miestnemu mystickému kláštoru sme preskúmali takmer celý ostrov. Dozvedeli sme sa, že tento izolovaný kláštor viackrát slúžil ako prístrešie pre chudobných usadlíkov. Mali sme možnosť ochutnať miestne špeciality, palacinky pripravené z pšeničnej alebo ražnej múky, iným slovom „galetty“. Poobedie sme strávili v Saint-Malo. Saint-Malo, spomínané aj ako mesto korzárov, sa týči na obrovskom brale z ružového granitu a je opevnené mohutnými hradbami. Počas prechádzky mestskými hradbami sme sa mohli dozvedieť, že tu každá skala ukrýva kúsok histórie.
Stredu sme strávili v meste Ploërmelb. Predpoludním sme sa zúčastnili slávností Dňa víťazstva v Európe, mohli sme sa stretnúť s primátorom mesta, ktorý nás privítal na radnici. Poobede čakal na našich žiakov kúsok práce na projekte. Prostredníctvom skupinovej práce mapovali a zisťovali, aké faktory a ako ovplyvňovali pestovanie obilia v jednotlivých krajinách.
Vo štvrtok ráno sme sa vybrali člnkovať do zálivu Morbihan a potom sme sa prešli po ostrove Ile aux Moines. Ekonomicky úplne nezávislý ostrov je bohatý na ustrice. Poobede sme navštívili malebný Vannes. Pamiatky mesta sme si prezreli vyhliadkovým vláčikom, videli sme mnoho stredovekých a renesančných stavieb, ale získali sme prehľad aj o histórii mestečka. Dozvedeli sme sa, že Vannes je jednou z najstarších usadlostí Bretónska, a bolo aj hlavným mestom jedného z keltských kmeňov. Je významným mestom aj z ekonomického hľadiska.
V piatok sme aj napriek daždivému počasiu strávili krásny deň v Branféré. Žiaci opäť po skupinkách pomocou zábavných súťaží objavovali zaujímavosti zoologickej záhrady. Poobede sme sa zúčastnili výstavy vtákov a potom sme mohli prevziať osvedčenia. Potom, čo sme sa zoznámili s pestovaním francúzskych rastlín a chovom dobytka, stravovacími zvykmi a kultúrou, ochutnali chlebové špeciality, v sobotu sme sa vrátili domov s nespočetnými a nezabudnuteľnými zážitkami.
Záverečné stretnutie projektu sa uskutoční na jar roku 2020 v Turecku.